Deklaracja dostępności
XMLTreść
Treści niedostępne:
- filmy nie posiadają napisów dla osób niesłyszących,
- zdjęcia z wydarzeń i imprez nie posiadają pełnych opisów alternatywnych,
- dokumenty zapisane w formacie PDF nie są dokumentami edytowalnymi,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- część plików nie jest dostępna cyfrowo.
Wyłączenia:
- część plików została opublikowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna:Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. L. Okulickiego „Niedźwiadka” w Trzebnicy składa się z budynku szkoły (budynek główny) oraz parteru i I piętra Szkoły Muzycznej.
- Do budynku szkoły prowadzą cztery wejścia:
a) wejście główne, które posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych,
b) wejście boczne od strony boiska, uniemożliwiające wjazd osób niepełnosprawnych do budynku ze względu na stopień i schody;
c) wejście od strony dziedzińca szkoły - posiada platformę umożliwiającą wjazd na parter szkoły,
d) wejście od Szkoły Muzycznej uniemożliwiające wjazd osób niepełnosprawnych do budynku ze względu na schody, - Budynek główny szkoły składa się z trzech kondygnacji: parteru, pierwszego i drugiego piętra, na każdym znajduje się korytarz.
- W budynku szkoły znajdują się dwie windy dla osób niepełnosprawnych, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń szkoły.
- Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na każdym piętrze w budynku głównym szkoły.
- Na terenie placówki znajduje się parking z wyznaczonymi miejscami postojowym dla osób niepełnosprawnych.
- Do szkoły może wejść osoba z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych:
na parkingu przy budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. L. Okulickiego „Niedźwiadka” wyznaczone zostały trzy miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Wjazd na parking usytuowany jest od strony wejścia głównego budynku przy ulicy 3 Maja 5. Parkingi są bezpłatne.
Udogodnienia:
- wejście główne do budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. L. Okulickiego „Niedźwiadka” w Trzebnicy z poziomu terenu;
- na terenie szkoły, na każdym piętrze toaleta dla osób niepełnosprawnych;
- wejście do budynku szkoły od strony dziedzińca zaopatrzone w platformę dla osób niepełnosprawnych;
- czytelnie oznaczone drogi ewakuacyjne;
- winda dostępna z poziomu parteru: głównego wejścia do budynku oraz wejścia od strony dziedzińca;
- przyciski panelu sterującego w windzie posiadają oznaczenia i opisy brajlowskie;
- do budynku szkoły może wejść osoba niepełnosprawna z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
Utrudnienia:
- wejście bezpośrednio do szkoły od strony boiska oraz od Szkoły Muzycznej jest niedostosowane dla osób niepełnosprawnych - klatka schodowa, brak windy.
- Szkoła nie zapewnia możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia następujące aplikacje mobilne: mObywatel w wersji dla systemu Android mObywatel w wersji dla systemu iOS. Nazwy aplikacji są linkami prowadzącymi do miejsca, z którego można pobrać aplikację, na przykład do sklepu z aplikacjami. Poza wspomnianymi wymaganiami Deklaracja Dostępności może zawierać również inne elementy i informacje, które mogą być użyteczne pod kątem zapewnienia i informowania o dostępności. Takie elementy mogą być dodane do Deklaracji wedle uznania.
Dodatkowe informacje: